8 ترفند موبایل اندروید که نمیدانستید

ازآنجاکه امکان نزدیک رفتن و گرفتن عکس بهتری وجود نداشت من تصویر را برش دادم تا به نظر برسد به سوژه نزدیکتر بودهام. انواع مختلفی از سهپایهها وجود دارد که برای گوشیهای مختلف مناسب هستند. در مثال زیر کودک در مرکز کادر قرار دارد. همانطور که در عکس بالا میبینید این روش کمک بسیار زیادی به برجسته شدن سوژه میکند. فعال نگهداشتن این تقسیمات به عکاسان تازهکارتر کمک میکند تا چشمان خود را در ترکیببندی ورزیده کنند. دوربین اکثر گوشیهای هوشمند برای کمک به انتخاب ترکیببندی بهتر امکان نمایش دادن تقسیمات (Grid) یکسوم روی صفحهی نمایش را دارند.

سپس دکمه Overview یا همان دکمه مربعی زیر صفحه نمایش را بزنید. سپس عناصر مهم صحنه را در مسیر این خطوط یا محل تلاقی آنها باهم قرار دهید. حتی در برخی موارد میتوانید همه نویزهای تصویر را از بین ببرید. یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که میتوانید این گزینه را غیر فعال کنید.

در این شرایط دوربین گوشی موبایل مجبور است برای رسیدن نور کافی به سنسور از سرعت شاتر پایینتری استفاده کند. در این مثال فانوس دریایی و قایقها فاصلهی زیادی از بندر داشتند و در عکس اصلی بسیار کوچک به نظر میرسیدند. ایدهی اصلی قانون یکسوم این است که ترکیببندی مرکزگریز (off-center) موجب خلق تصاویری جذابتر خواهد شد. در سال ۲۰۲۰ کمی عجیب و احمقانه است که دکمه صدا فقط برای کنترل حجم صدا مورد استفاده قرار بگیرد.

برای مثال اپل در iOS 8 ابزار جدیدی را برای تنظیم دستی میزان نوردهی معرفی کرد. در این مثال محل قرارگیری پسربچه با خط عمودی سمت راست و خط افق با خط افقی پایین کادر تنظیم شدهاند. برای مثال اگر سوژه در بخش تاریک کادر قرار گرفته باشد این کار میتواند منجر به عکسی با نوردهی کلی بیشازحد (over-exposed) شود یا بالعکس. البته متاسفانه هنوز در بیشتر گوشیهای هوشمند زوم از نوع دیجیتال است نه اپتیکال. سامسونگ یکی از تولیدکنندگان گوشیهای همراه است که هنوز عملکرد این دکمه را به کنترل صدای سیستم محدود نکرده است و با این مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ به شما این امکان را میدهد تا صدای رسانه و مدیا را با این دکمه تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید