مراقبت های روزانه پوست؛ برنامه روزانه برای مراقبت از پوست

پوست ما به مراقبت نیاز دارد. تکنیک‌های ساده و مهمی وجود دارند که در طول روز باید آنها را رعایت کنیم تا به پوست خود آسیب نرسانیم. شاید شما خیلی راحت از مسائل کوچکی که در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد، عبور کنید، اما این مسائل تأثیر بسزایی در سلامت پوست شما دارند. پس در مراقبت از پوست خود بیشتر دقت کنید. وقتی شما برنامه روزانه مراقبت از پوست داشته باشید متوجه خواهید شد که داشتن یک پوست عالی صرفا به ژنتیک مربوط نمی‌شود بلکه با انجام یک سری راهکارهای روزمره می‌توان پوست را به مرحله فوق العاده رساند. این عادت های روزانه در طولانی مدت تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت. انجام این برنامه روزانه می‌تواند برای هر فرد 1001kharid.com متفاوت باشد.

شناخت نوع پوست

شناخت نوع پوست و طراحی یک روتین مراقبت از پوست اساس روش های مراقبت از پوست را تشکیل می‌دهند. تقریباً بیشتر ما با انواع پوست آشنا هستیم و روتین‌های مراقبت از پوست نیز به لطف شبکه‌های اجتماعی معروف شده‌اند.

انواع پوست شامل معمولی، خشک، چرب و مختلط می‌شود. نوع پوست هر فرد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود و قابل تغییر نیست. مواردی مانند لکه‌ها، آکنه، حساس شدن و خطوط پوست را مشکلات یا شرایط پوستی می‌نامیم. این مشکلات را می‌توان تا حد چشمگیری مدیریت یا حتی درمان کرد.

آیا می‌دانید که واقعاُ چه نوع پوستی دارید؟ شاید بدانید که پوست‌تان خشک، چرب یا حساس است. شاید هم در تشخیص نوع پوست اشتباه کرده باشید. دانستن نوع پوست بسیار مهم است. خرید محصولات مراقبت پوستی که برای پوست شما طراحی نشده‌اند، نه تنها مفید نخواهند بود بلکه ممکن است باعث بدتر شدن خشکی، جوش‌ها و دیگر مشکلات پوستی شود.

حتی در مورد ترفند‌های معروف که در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌بینید نیز همین گونه است. برخی ترفندها ممکن است برای نوع پوست شما مناسب نباشند و باعث بدتر شدن مشکلات بشوند.

پس در قدم اول اگر می‌خواهید روش های مراقبت از پوست موثر واقع شوند، باید نوع پوست خود را بشناسید.

 اما در مورد روتین؛ مهم نیست چه نوع پوستی دارید، شما باید یک برنامه‌ی روزانه یا روتین برای حفظ سلامت پوست و مدیریت برخی نگرانی‌های خاص مثل آکنه، زخم شدن‌ها و لکه‌های تیره‌ی پوست داشته باشید.

چگونه یک روتین مراقبت از پوست را شروع کنیم؟

روتین مراقبت از پوست شما در طول روز باید با هدف محافظت از پوست در برابر آفتاب و آلودگی محیطی، برنامه‌ریزی شود و روال شبانه شما باید روی درمان و ارائه مواد مغذی به پوست تمرکز کند.

به عبارت دیگر، مراقبت از پوست در طول روز شامل محافظت و نگهداری از آن است، درحالی‌که مراقبت از پوست در شب با هدف رسیدگی به مشکلات پوستی قبل از شروع فرآیند بازسازی پوست در خواب انجام می‌شود.

صورت خود را درست شستشو کنید

اولین و اساسی ترین مرحله با شستن صورت آغاز می‌گردد. پوست در معرض آلودگی های محیط و مواد آرایشی قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوان از بروز جوش، رفع منافذ باز و خستگی پوست جلوگیری نمود باید به طور کامل صورت را بشوییم.

احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد، هنگام شستشوی صورت، ندانید که با این کار ممکن است به پوست خود آسیب برسانید. برای شستن صورت خود وقت بگذارید. به هیچ وجه از آب گرم برای شستن صورت خود استفاده نکنید.

شاید ندانید که در دین اسلام شستن دست و صورت با آب سرد مستحب است. آب سرد پوست صورت را با طراوت و شاداب می‌کند، اما اگر صورتتان آرایش دارد یا کرم دارد بهتر است ابتدا با آب ولرم آن را شستشو دهید و در انتها با آب سرد بشویید.

شستن زیاد صورت در طول روز، پوست شما را خشک می‌کند. دو تا سه بار شستن در روز کافی است. اگر آرایش نمی‌کنید و تنها از ضد آفتاب استفاده می‌کنید، بسته به خشکی یا چربی پوست، چند بار در هفته صورت خود را آب و صابون بشویید.

برای مراقبت از پوست صورت، هنگام شستشوی آن زیاد به پوستتان فشار نیاورید. گونه ها و پیشانی را به حالت دورانی شستشو دهید و از شستن چانه، بینی، خط رویش مو و کناره‌های صورت غافل نمانید. یادتان نرود قبل از شستن صورت، اول حتما دستانتان را بشویید.

برای شستشوی صورت با صابون هیچگاه از لیف استفاده نکنید. پوست شما حساس است و لیف به سلول‌های پوستتان آسیب می‌رساند. پس از شستشو هم اجازه دهید صورتتان خودش خشک شود و تا حد امکان از حوله استفاده نکنید؛ اما اگر از خیسی صورتتان خوشتان نمی‌آید، با یک حوله نرم، به آرامی آب صورتتان را بگیرید. حوله را به هیچ وجه روی صورت خود نکشید در این صورت پوست شما آسیب می‌بیند و دچار خشکی می‌شود.

0 دیدگاه دربارهٔ «مراقبت های روزانه پوست؛ برنامه روزانه برای مراقبت از پوست»

دیدگاهتان را بنویسید